Թուրքիայի կողմից Հայոց անկախ պետության ճանաչման շարժառիթներն ու նպատակները
Բաթումի դաշնագրի պատճառները, կնքման անհրաժեշտությունը և նշանակությունը խորապես իմանալու համար անհրաժեշտ է իմանալ դաշնագրին նախորդած դեպքերը և դրանց խոր վերլուծությունները։ Դեպքերը դիվանագիտական ասպարեզում զարգացան սրընթաց։ Շեշտենք Տրապիզոնի (1918թ․փետրվարի 27- ապրիլի 10), Անդրկովկասյան կառավարության հետ Բաթումի (առաջին փուլ՝ մայիսի 11-26) բանակցությունները մինչև վերջինիս լուծարումը, երկրորդ փուլ՝ Անդրկովկասյան երեք անկախ հանրապետությունների հետ՝ առանձին-առանձին (մայիսի 30-ից մինչև հունիսի 4-ը) բանակցությունները։ Փաստ էր, որ Թուրքիայի և Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերություններում նոր փուլ էր սկսվում։ Շեշտվեց, որ չնայած մայիսյան հերոսամարտերին՝ ռազմական ճնշումը Թուրքիայի կողմից շարունակվում էր, և անհրաժեշտություն էր առաջացել օգտագործել բանակցային գործընթացը։
Մայիսի 30-ին բանակցություններ սկսվեցին հայկական պատվիրաակության և թուրքական պատվիրակության նախագահ Հալիլ բեյի ու ռազմական ներկայացուցիչ, հիմնական բանակցող Վեհիբ փաշայի միջև՝ բանակցային ֆրանսերեն լեզվով։ Պետք է շեշտել, որ բանակցություններին զուգահեռ ընթանում էր թուրքական դիվանագիտությանը հատուկ՝ թուրքական բանակի զավթողական առաջխաղացումը Անդրկովկասում։
Հայկական պատվիրակությունը պատրաստվել էր բանակցել վերջնագրի վերաբերյալ ունենալով երեք տարբերակ՝
ա․ վերջնագրի վերապահումով ընդունում՝ մերժելով որոշ կետեր,
բ․ անվերապահ ընդունում,
գ․ մեղմված տարբերակ։
Շուրջ մեկ ժամ տևած բանակցությունների ընթացքում հայկական պատվիրակությունը սկզբում փորձեց վերադառնալ Բրեստ-Լիտովսկի պայմանագրին և որոշ այլ զիջումներ անել, սակայն թուրքերը ներկայացրած վերջնագրից ոչ մի քայլ հետ չնահանջեցին։ Ավելին, Թուրքական պատվիրակությունը միաժամանակ պահանջում էր նաև, որպեսզի հայերը հայկական զորամասերն անհապաղ դուրս բերեն Խորհրդային Բաքվից ու նրա արվարձաններից։ Վերստին փաստվեց, որ Թուրքիան ոչ մի անգամ Ադրբեջանի շահերի պաշտպանից չի հրաժարվել, որը չես ասի ՀՀ ներկա իշխանությունների մասին՝ Արցախի հարցով։
Հայ պատվիրակները առարկեցին՝ նշելով, որ դա Խորհրդային Բաքվի ներքին գործն է, բայց թուրքերը հայտարարեցին, որ այլ պարագայում հարցը կլուծվի ռազմական ուժով։ Այնուամենայնիվ, թուրքական կողմը հայ պատվիրակներին հասկացրեց, որ հետագա բանակցությունները շարունակելու և դաշնագրի նախագծում հնարավոր որոշ տարածքային զիջումներ կատարելու համար ավելի լավ է ընդունել վերջնագիրը, քանի որ վերջնաժամկետին մնացել է մեկ ժամ։ Նույն օրը՝ մայիսի 30-ի ժամը 19-ին, Ալ. Խատիսյանը ստորագրեց թուրքական վերջնագիրը։
Հաճախ մոռանում են շեշտել, որ վերջնագիր էր ներկայացված ոչ միայն Հայաստանին, այլև Անդրկովկասյան երեք հանրապետություններին։ Շեշտենք, որ վերջնագիրն առանց վերապահումների ստորագրեց նաև ադրբեջանական պատվիրակությունը։ Վրացական պատվիրակությունը, թիկունքում ունենալով Գերմանիային, զարմանալիորեն լռում էր և ուշացումով` հունիսի 1-ին` գիշերը ժամը 1-ին գրավոր տեղեկացրեց, որ իրենք համաձայն են երկաթուղային համաձայնագրին, բայց տարածքային հարցերում՝ ոչ։ Նրանք փորձում էին հիմք ընդունել Բրեստ-Լիտովսկի պայմանագիրը, բայց թուրքերի ճնշման տակ (Վեհիբ փաշան հրամայեց երեք ուղղություններով՝ Բաթումիի, Նոթանեբիի և Վորոնցովկայի, հարձակման անցնել Թիֆլիսի ուղղությամբ)՝ ընդունեցին վերջնագիրը և դրանից հետո Վեհիբ փաշան չեղարկեց հարձակման հրամանագիրը։ Ալ․ Խատիսյանը հետագայում իր հուշերում գրում է. «Վեհիբ փաշան և Խալիլը ասում էին՝ միթե վրացիները իսկապես կարծում են, որ Վրաստանի պատճառով գերմանացիները կկռվեն Թուրքիայի դեմ։ Դրա համար պետք է խելագար լինել։ Մենք նրանց հետ միլիոնավոր անքակտելի կապեր ունենք»։ Ափսոս, որ մինչև հիմա մեր երկրի ղեկավարությունը դա չի հասկանում։ Ինչևիցե, վրացիները համաձայնվեցին՝ զիջելու Ախալքալաքի ու Ախալցխայի բացառապես հայաբնակ գավառները, բացի Ախղուրիի ու Զեքարի շրջաններից։
Այսպիսով, ինչպես տեսնում ենք, թուրքական վերջնագրին այլընտրանք չկար։ Դա հետևանք էր Հարավային Կովկասում ստեղծված աշխարհաքաղաքական և ռազմաքաղաքական զարգացումների։ Հետևապես, ստեղծված իրավիճակում արևելահայության փրկության միակ ելքը թուրքական վերջնագրի ընդունումն էր և հաշտություն կնքելը, որքան էլ որ այն ծանր լիներ, որովհետև շահում էինք մեր երազանքը՝ պետականությունը։ Շեշտենք նաև, որ, ինչպես միշտ, վրացիները և ադրբեջանցիները, օգտվելով Հայաստանի ծանր վիճակից, փորձում էին հանդես գալ տարածքային և սահմանային պահանջներով՝ Հայաստանի նկատմամբ։
Վերջնագրի ստորագրումից հետո՝ հաջորդ օրը՝ մայիսի 31-ին, սկսվեցին հայ-թուրքական դիվանագիտական բանակցությունները։ Հայկական պատվիրակությունը շարունակեց ներկայացնել իր առարկությունները տարածքային և սահմանային հարցերի վերաբերյալ։ Հալիլ բեյը ներկայացրեց իր կառավարության փոփոխված տարբերակը՝ հաշվի առնելով հայերի որոշ առաջարկներ։ Թուրքերը որոշ փոփոխություններ և տարածքային զիջումներ կատարեցին՝ հօգուտ հայերի։ Բնական է ազդեցություն գործեցին մայիսյան հերոսամարտերը։ Ոշադրություն դարձնենք մի կարևոր պահի, որը շատ հաճախ դուրս է մնում պատմաբանների ուշադրությունից։ Բանակցությունների ընթացքում թուրքերը փորձում էին խուսանավել հայ-ադրբեջանական և հայ-վրացական տարածքային ու սահմանային հարցերից՝ այն թողնելով Թիֆլիսում կայանալիք բանակցությունների որոշմանը (ինչպես առաջարկեց Ի․Ալիևը վերջին տարիներին)։ Շեշտենք, որ վրացիները պահանջում էին տարածքներ մինչև Ղարաքիլիսա, իսկ ադրբեջանցիները՝ մինչև Երևան (հիմա դա ադրբեջանցիների մինիմում ծրագիրն է, իսկ մաքսիմումը՝ Երևանն էլ հետը)։
Հունիսի 1-ին հայկական պատվիրակությունը նախաստորագրեց դաշնագրի նախօրինակը։ Փաստորեն, Վեհիբ փաշան, Օսմանյան պետության կառավարության անունից ստորագրելով դաշնագրի նախօրինակը, ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետությունն ու անկախությունը։ Հետաքրքիր է, որ ստորագրելուց հետո, ինչպես վկայում է Ալ․ Խատիսյանը, Վեհիբ փաշան գրպանից հանում է մի սպիտակ կտոր՝ վրան կարմիր խաչ, և ասում․ «Ահա հայկական դրօշակի իմ նախագիծը։ Դուք Հայոց ազգային քրիստոնեաներ եք եւ կը պարծենաք այս խորհրդանշով. ես կը կարծեմ, թէ խաչը պետք է ըլլա ձեր խորհրդանիշը»։
Հայոց ազգային կենտրոնական խորհրդի հետ հեռախոսազրույցում Ալ. Խատիսյանը ամփոփեց իրավիճակը՝ ասելով. «Հզոր է հայոց հողի ոգին։ Մենք կբերենք վատ հաշտության դաշնագիր, սակայն կբերենք նաև անկախ Հայաստան՝ տուն, բույն, որտեղ կթրծվի ժողովրդի միտքը։ Այդ ամենը կկապի, կմիավորի, կբարձրացնի ոգին, իսկ դա կարևոր է։ Ես հավատում եմ մեր Պետությանը»։ Մեր կարծիքով` այս տողերը ամենադիպուկ և ամենալակոնիկ բնութագրումն են Բաթումի պայմանագրի։
Բանակցությունների վերջնական արդյունքում Հայաստանին լրացուցիչ տրվում էր 1300 քառ. կմ. տարածք՝ Համամլու-Աշտարակ խճուղին, և Երևանի նահանգի հարավային մասից մի փոքրիկ հողակտոր։ Բացի դրանից, հայկական պատվիրակության դիվանագիտական ջանքերի շնորհիվ հաջողվեց նաև մեղմել նվաստացնող դաշնագիրը և նախօրինակից հանել՝
- իրավունքը՝ միջամտելու Հայաստանի ներքին գործերին,
- բռնազավթած նահանգների հայ բնակչությունը ներկա պատերազմի ընթացքում ազատվում է զինապարտությունից,
- Բաքուն բոլշևիկներից ազատելու հայերի պարտավորությունը,
- իրավունքը՝ սեփական ուժերով վերականգնելու Հայաստանի երկաթգծերը և շարժակազմը։
Կային նաև բանավոր այլ պայմանավորվածություններ հօգուտ Հայաստանի, սակայն երկու օր անց թուրքերը հրաժարվեցին մի քանի պայմանավորվածություններից՝ հավատարիմ մնալով մաքսիմալիստական իրենց քաղաքականությանը։
1918 թ. մայիսի 30-ից հունիսի 4-ը՝ մինչև Բաթումի պայմանագրի կնքումը, մեր կարծիքով, իրական դիվանագիտական ճակատամարտ էր ընթանում հայերի և թուրքերի միջև, հայեր, որոնք չունեին իրենց թիկունքում որևէ գերտերություն, թուրքերը գտնվում էին Երևանից ոչ շատ հեռու, չնայած մայիսյան հաղթանակներին, և թուրքեր, որոնք վայելում էին հաջողության դափնիները։ Այդ օրերին հստակ ընդգծվեց թուրքերի քաղաքականության ռազմավարությունը, որը շատ արդիական է այսօր, և որից պետք է լուրջ դասեր քաղել։
Հայկական պատվիրակությունը դժգոհեց, որ թուրքերը անզիջում են բանակցություններում։ Ի պատասխան հայ պատվիրակների՝ Վեհիբ փաշան իր պատասխանի մեջ նշել է թուրքական կառավարության ռազմավարությունը, որն իրականացվում է՝ քայլ առ քայլ օգտագործելով պատմականորեն ստեղծված ցանկացած նպաստավոր պայման։ Այդ քաղաքականության շարունակությունն իրականացվում է նաև հիմա, որը, ցավոք, հաշվի չի առնվում դարձյալ Հայաստանի ներկայիս իշխանության կողմից, քանի որ Հայաստանի երրորդ հանրապետությունն անկախացումից հետո չունի թեկուզ գաղտնի մշակված ազգային ռազմավարական ծրագիր։
Հետաքրքիր է մեջ բերել Վեհիբ փաշայի խոսքերը․ Վեհիբ փաշան, ցույց տալով քարտեզը, ասել է «Դուք կը տեսնեք, որ ճակատագիրը կը քաշե Թուրքիան արևմուտքեն արևելք. մենք հեռացանք Պալքաններեն, կը հեռանանք նաև Ափրիկէէն, բայց պետք է տարածւինք դեպի արևելք. հոն է մեր արիւնը, մեր լեզուն։ Եւ ասիկա տարերային ձգողություն ունի. մեր եղբայրները Պաքու, Տաղստան, Թուրքիստան և Ատրբէջան են։ Մենք պէտք է ճամբայ ունենանք դեպի հոն։ Եւ դուք՝ հայերդ, կանգնած եք մեր այդ ճամբուն վրայ։ Պահանջելով Վանը՝ դուք կը փակեք մեր ճամբան դեպի Պարսկաստան։ Պահանջելով Նախիջեւանն ու Զանգեզուրը՝ դուք արգելք կը դառնաք մեզ ՝ իջնելու Կուրի հովիտը և երթալու Պաքու։ Կարսն ու Ախալքալաքը կը փակեն մեր ճամբան դեպի Ղազախ ու Գանձակ։ Դուք պէտք է մեկ կողմ քաշւիք և մեզ ճամբայ տաք։ Ահա թէ ուր է մեր հիմնական վէճը։ Մեզ պետք են երկու լայն ճամբաներ, որոնք հնարավորութիւն կտան մեր բանակներուն՝ առաջ շարժւելու և պաշտպանւելու։ Մէկ ճամբան՝ Կարս-Ախալքալաք-Բորչալու-Ղազախն է, որ կը տանի դեպի Գանձակ․ միւսը կերթայ Շարուր-Նախիջեւան-Զանգեզուրով Քուրի հովիտը։ Դուք կարող էք մնալ անոնց մէջտեղը, այսինքն Նոր Պայազետի եւ Էջմիածնի շուրջը»։ Ինչպիսի՜ դիպուկ բնութագրում թուրքական դիվանագիտության ռազմավարությանը։
Հայկական պատվիրակությունը, մեր կարծիքով, տվեց դիվանագիտական պրոֆեսիոնալ պատասխան՝ նշելով, որ՝
ա․ հայերին թողած հողամասը չափազանց փոքր է հայ ժողովրդին գոհացում տալու համար նվազագույն չափով,
բ․ հայկական հարցը միջազգային խնդիր է և չի կարող այդ ձևով լուծվել,
գ․ թուրքերի կողմից Հայաստանի համար գծված այս սահմանները հիմք պիտի դառնան հավիտենական թշնամության հայերի և թուրքերի միջև:
Վեհիբ փաշան պատասխանեց, որ իրենք շատ լավ գիտեն Հայկական հարցի միջազգային լինելը, և որ իրենք առաջինն են, որ ընդունում են անկախ Հայաստանի գոյությունը, իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանի տարածքի փոքր լինելուն, բոլոր պետություններն էլ սկսում են քչով և աստիճանաբար ընդարձակվում, և որ թուրքերին պետք է հայերի նպաստավոր քարոզչությունը արտասահմանում։
Այդ դաշնագրով թուրքերը մեծ հնարավորություն են ստանում՝ արագ թափանցելու Բաքու, Կովկաս, Միջին Ասիա և ավելի հեռուներ, իսկ Հայաստանը դառնում է տնտեսապես թույլ, ոչ կենսունակ, ծովից կտրված, չորս կողմից շրջափակված և Թուրքիայի համար վտանգ չներկայացնող պետություն։ Միաժամանակ, ինչպես նշում է Ալեքսանդր Խատիսյանը, նրանք վախենում էին Հայկական հարցի քննարկումից ապագա միջազգային խորհրդաժողովի ժամանակ, ուստի փորձում են մինչև այդ լուծել «Հայկական հարցը»։
Քանի որ մոտենում էր Առաջին աշխարհամարտում Օսմանյան Թուրքիայի պարտությունը, ուստի Թուրքիան հարկադրված էր հաշտվել անկախ Հայաստանի գոյության փաստի հետ մի պայմանով, որ այն լիներ Հարավային Կովկասի սահմաններում և ոչ թե Արևմտյան Հայաստանում։ Միաժամանակ, Թուրքիան ամեն ինչ անում էր, որպեսզի թույլ չտա ցեղասպանության պատճառով հայրենազրկված արևմտահայ փախստականների վերադարձը իրենց հայրենի օջախները և հիմնովին փոխելու Արևմտյան Հայաստանի ժողովրդագրական կազմը (ինչպես այժմ Ադրբեջանն է անում արցախահայության նկատմամբ)։
Հետաքրքիր է, որ Բաթումի դիվանագիտական բանակցությունների ընթացքում Վեհիբ փաշան շատ բարձր գնահատական տվեց Սարդարապատի և Ղարաքիլիսայի ճակատամարտերում հայերի հերոսական գործողություններին և խնդրանքով դիմեց հայկական պատվիրակությանը՝ ստեղծելու հայ-թուրքական ռազմական դաշինք՝ նպատակ ունենալով 10 հազար հայ զինվոր ընդգրկելու իրենց զորքերի կազմում Անտանտի տերությունների դեմ կռվելու համար։ Այս առաջարկի իրական հեղինակը Էնվեր փաշան էր։ Արդեն նկատելի էր Քառյակ միության պարտությունը, և հայկական պատվիրակությունը դիվանագիտորեն խուսանավեց այդ առաջարկից՝ նշելով «Մեր ժողովրդի ծայրայեղ յոգնածութիւնը»։
Միաժամանակ նշենք, որ Օսմանյան Թուրքիան երեք անկախ պետությունների՝ Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի գոյությունը դիտում է իբրև պատնեշ, բուֆեր՝ Ռուսաստանից պաշտպանվելու համար։ Մի առիթով Թալեաթ փաշան ասել է, որ իրենք երաշխավորել են այդ անկախ պետությունների գոյությունը՝ նպատակ ունենալով նաև, որ Թուրքիան այլևս Հյուսիսային հարևան Ռուսաստանի հետ չունենա ընդհանուր սահման. նշենք, որ նույն տեսակետը պաշտպանում էր նաև Էրդողանի հակառակորդ թեկնածուն՝ Քեմալ Քըլըչդարօղլին։
Մի առիթով Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչներից մեկը՝ Բահաեդդին Շաքիր Բեյը, ասել է, որ Թուրքիան «ստիպուած է ճանաչել ներկա Հայաստանի անկախութիւնը ու պիտի ձգտի այդ փոքրիկ պետությունից պատուար ստեղծել Ռուսաստանի դեմ»։

Чтобы глубоко понять причины Батумского договора, необходимость его заключения и его значение, необходимо знать события, предшествовавшие договору, и их глубокий анализ. События развивались стремительно на дипломатической арене. Особо выделим переговоры в Трапезунде (27 февраля – 10 апреля 1918 г.), переговоры с закавказским правительством в Батуми (первый этап, 11-26 мая) до его роспуска, второй этап – переговоры с тремя независимыми закавказскими республиками по отдельности (с 30 мая по 4 июня). Фактом было то, что в дипломатических отношениях Турции и Армении начинался новый этап. Подчеркивалось, что, несмотря на героические майские бои, военное давление со стороны Турции продолжалось, и была необходимость использовать переговорный процесс.
30 мая начались переговоры между армянской делегацией и турецкой делегацией во главе с Халил-беем и военным представителем, главным переговорщиком Вехиб-пашой, на переговорном французском языке. Следует подчеркнуть, что параллельно с переговорами шло агрессивное продвижение турецкой армии в Закавказье, типичное для турецкой дипломатии.
Армянская делегация готовилась к переговорам по ультиматуму, имея три варианта:
а. принятие ультиматума с оговорками, отклонение некоторых пунктов,
б. безоговорочное принятие,
в. смягченный вариант.
В ходе переговоров, которые длились около часа, армянская делегация первоначально пыталась вернуться к Брест-Литовскому договору и пойти на некоторые другие уступки, однако турки не отступили ни на шаг от предъявленного ультиматума. Более того, турецкая делегация также потребовала от армян немедленного вывода своих воинских частей из советского Баку и его пригородов. В очередной раз было доказано, что Турция никогда не отказывалась от защиты интересов Азербайджана, чего нельзя сказать о нынешних властях Республики Армения, в вопросе Арцаха.
Армянские делегаты возразили, отметив, что это внутреннее дело советского Баку, но турки заявили, что в противном случае вопрос будет решен военной силой. Однако турецкая сторона дала понять армянским делегатам, что для продолжения дальнейших переговоров и возможности некоторых территориальных уступок в проекте договора лучше принять ультиматум, так как до крайнего срока оставался один час. В тот же день, в 19:00 30 мая, Ал. Хатисян подписал турецкий ультиматум.
Часто забывают подчеркнуть, что ультиматум был предъявлен не только Армении, но и трем закавказским республикам. Подчеркнем, что ультиматум был подписан и азербайджанской делегацией без оговорок. Грузинская делегация, за спиной которой стояла Германия, на удивление молчала и с опозданием, в час ночи 1 июня, письменно сообщила, что согласна на железнодорожное соглашение, но не на территориальные вопросы. Они пытались взять за основу Брестский договор, но под давлением турок (Вехиб-паша приказал наступать по трем направлениям: Батуми, Нотанеби и Воронцовка, на Тифлис) приняли ультиматум, после чего Вехиб-паша отменил приказ о наступлении. Ал. Хатисян позже в своих мемуарах писал: «Вехиб-паша и Халил говорили, неужели грузины думают, что немцы будут воевать с Турцией из-за Грузии? Для этого надо быть сумасшедшим. У нас с ними миллионы неразрывных связей». Жаль, что руководство нашей страны до сих пор этого не понимает. Однако грузины согласились уступить исключительно населенные армянами провинции Ахалкалаки и Ахалцихе, за исключением районов Ахгури и Зекара.
Таким образом, как мы видим, альтернативы турецкому ультиматуму не было. Он был следствием геополитических и военно-политических развитий на Южном Кавказе. Поэтому в сложившейся ситуации единственным выходом для спасения восточных армян было принять турецкий ультиматум и заключить мир, как бы это ни было трудно, потому что мы побеждали в своей мечте о государственности. Подчеркнем также, что, как всегда, грузины и азербайджанцы, пользуясь тяжелым положением Армении, пытались выдвинуть территориальные и пограничные требования к Армении.
После подписания ультиматума, на следующий день, 31 мая, начались армяно-турецкие дипломатические переговоры. Армянская делегация продолжила представлять свои возражения по территориальным и пограничным вопросам. Халил-бей представил измененный вариант своего правительства, учитывающий некоторые предложения армян. Турки пошли на некоторые изменения и территориальные уступки в пользу армян. Естественно, героические майские бои оказали свое влияние. Обратим внимание на важный момент, который очень часто упускается историками. В ходе переговоров турки пытались обойти армяно-азербайджанские и армяно-грузинские территориальные и пограничные вопросы, предоставив их решение переговорам, которые должны были состояться в Тбилиси (как предлагал в последние годы И. Алиев). Подчеркнем, что грузины требовали территории до Каракилиса, а азербайджанцы до Еревана (сейчас это программа-минимум азербайджанцев, а максимум — Ереван и далее).
1 июня армянская делегация парафировала проект договора. Фактически Вехиб-паша, подписав проект договора от имени правительства Османского государства, признал Республику Армения и ее независимость. Интересно, что после подписания, как свидетельствует Ал. Хатисян, Вехиб-паша достает из кармана белый кусок ткани с красным крестом и говорит: «Вот мой проект армянского флага. Вы армянские национальные христиане и хвастаетесь этим символом. Я считаю, что вашим символом должен быть крест».
В телефонном разговоре с Армянским национальным центральным советом Ал. Хатисян подытожил ситуацию, сказав: «Дух армянской земли силен. Мы принесем плохой мирный договор, но мы принесем и независимую Армению — дом, гнездо, где будет запечен народный разум. Все это свяжет, объединит, поднимет дух, и это главное. Я верю в наше государство». На наш взгляд, эти строки являются самой точной и лаконичной характеристикой Батумского договора.
В результате переговоров Армении дополнительно было передано 1300 кв. км территории — шоссе Хамамлу-Аштарак, и небольшой участок земли в южной части Ереванской губернии. Кроме того, благодаря дипломатическим усилиям армянской делегации удалось также смягчить унизительный договор и убрать из оригинала:
1. право вмешательства во внутренние дела Армении
2. армянское население оккупированных провинций освобождается от воинской повинности во время текущей войны,
3. обязанность армян освободить Баку от большевиков,
4. право восстановить железные дороги и подвижной состав Армении собственными силами.
Были и другие устные договоренности в пользу Армении, но через два дня турки отказались от нескольких соглашений, оставаясь верными своей максималистской политике.
С 30 мая 1918 года по 4 июня, вплоть до подписания Батумского договора, по нашему мнению, шла настоящая дипломатическая битва между армянами и турками, армянами, не имевшими за собой никакой сверхдержавы, турками, находившимися недалеко от Еревана, несмотря на майские победы, и турками, наслаждавшимися лаврами успеха. В те дни была четко обозначена стратегия турецкой политики, которая сегодня весьма актуальна и из которой следует извлечь серьезные уроки.
Армянская делегация посетовала на неуступчивость турок в переговорах. В ответ армянским делегатам Вехиб-паша в своем ответе отметил стратегию турецкого правительства, которая реализуется шаг за шагом, используя любые исторически созданные благоприятные условия. Продолжение этой политики реализуется и сейчас, что, к сожалению, также не учитывается нынешними армянскими властями, поскольку у Третьей Республики Армения нет даже тайно разработанного национального стратегического плана после обретения независимости.
Интересно привести слова Вехиб-паши. Вехиб-паша, показывая карту, сказал: «Вы видите, что судьба тянет Турцию с запада на восток. Мы покинули Балканы, мы также покидаем Африку, но мы должны были расширяться на восток. Там наша кровь, наш язык. И это имеет стихийное притяжение. Наши братья — Баку, Дагестан, Туркестан и Азербайджан. У нас должна быть дорога туда. А вы, армяне, стоите у нас на пути. Требуя Ван, вы перекрываете нам дорогу в Персию. Требуя Нахичевань и Зангезур, вы становитесь препятствием для нашего спуска по долине Куры и движения к Баку. Карс и Ахалкалаки преграждают нам путь в Казах и Гандзак. Вы должны отойти в сторону и дать нам дорогу. Вот наш главный аргумент. Нам нужны две широкие дороги, которые позволят нашим армиям продвигаться и защищаться. Одна дорога — Карс-Ахалкалаки-Борчалу-Казах, которая ведет в Гандзак. Другая проходит через Шарур-Нахичевань-Зангезур через Курскую долину. Вы можете остановиться в середине их, то есть вокруг Нор Баязета и Эчмиадзина». Какое меткое описание стратегии турецкой дипломатии!
Армянская делегация, по нашему мнению, дала дипломатически профессиональный ответ, отметив, что:
а. территория, оставленная армянам, слишком мала, чтобы хоть как-то удовлетворить армянский народ,
б. армянский вопрос является международной проблемой и не может быть решен таким образом,
в. эти границы, проведенные турками для Армении, станут основой для вечной вражды между армянами и турками.
Вехиб-паша ответил, что они прекрасно знают интернациональность армянского вопроса, и что они первые, кто принимает существование независимой Армении, а что касается малости территории Армении, то все государства начинают с малого и постепенно расширяются, и что туркам нужна благоприятная пропаганда армян за рубежом.
С этим договором турки получают большую возможность быстро проникнуть в Баку, на Кавказ, в Среднюю Азию и далее, в то время как Армения становится экономически слабым, нежизнеспособным, не имеющим выхода к морю, блокированным государством, не представляющим никакой угрозы для Турции. При этом, как отмечает Александр Хатисян, они боялись обсуждения Армянского вопроса на будущей международной конференции, поэтому пытались решить «армянский вопрос» до этого.
По мере приближения поражения Османской Турции в Первой мировой войне Турция была вынуждена смириться с фактом существования независимой Армении при условии, что она будет в границах Южного Кавказа, а не в Западной Армении. При этом Турция делала все возможное, чтобы не допустить возвращения в родные места беженцев-западных армян, лишенных родины из-за геноцида, и кардинально изменить демографический состав Западной Армении (как это сейчас делает Азербайджан с армянами Арцаха).
Интересно, что во время дипломатических переговоров в Батуми Вехиб-паша дал весьма высокую оценку героическим действиям армян в сражениях при Сардарапате и Каракилисе и обратился к армянской делегации с просьбой о создании армяно-турецкого военного союза с целью включения в их войска 10 тысяч армянских солдат для борьбы против держав Антанты. Истинным автором этого предложения был Энвер-паша. Поражение Четверного союза было уже заметно, и армянская делегация дипломатично уклонилась от этого предложения, сославшись на «крайнюю усталость нашего народа».
В то же время следует отметить, что Османская Турция рассматривает существование трех независимых государств: Армении, Грузии и Азербайджана как барьер, буфер для защиты от России. В одном случае Талаат-паша сказал, что они гарантировали существование этих независимых государств, также стремясь обеспечить, чтобы Турция больше не имела общей границы со своим северным соседом, Россией. Следует отметить, что ту же точку зрения поддерживал и соперник Эрдогана, кандидат Кемаль Кылычдароглу.
В одном случае один из главных организаторов Геноцида армян Бахаеддин Шакир-бей сказал, что Турция «вынуждена признать независимость нынешней Армении и должна стремиться создать барьер против России из этого маленького государства».