Երբ պետությունը կանգնում է երկընտրանքի առաջ․ դեկտեմբերի 2-ի դասերը՝ 105 տարի անց
105 տարի առաջ՝ 1920թ․ դեկտեմբերի 2-ին, Երևանում և Ալեքսանդրապոլում (Գյումրիում) մի քանի ժամվա տարբերությամբ կնքվեց ճակատագրական երկու պայմանագիր, որոնցով որոշվեցին հայության և նրա նորանկախ պետության քաղաքական ճակատագիրը: Խոսքը Երևանի հայ-ռուսական, իսկ դեկտեմբերի 3-ին՝ Ալեքսանդրապոլի հայ-թուրքական պայմանագրերի մասին է, որոնք ստորագրվեցին 1918 թ-ին հռչակված Հայաստանի դեմոկրատական հանրապետության քաղաքական մայրամուտի ամենաբարդ շրջանում։ Հատկանշական է, որ Ալեքպոլի պայմանագրի դրույթների քննադատության շուրջ կոնսենսուս է ձևավորվել թե՛ պրոթուրքական պատմական թեզերը խրախուսողների, թե՛ խորհրդային պատմագիտական մտքի ներկայացուցիչների շրջանում: Եթե առաջին խմբի ներկայացուցիչների պնդում-հիմնավորումն այն է, որ Հայաստանի առաջին հանրապետությունը կործանվեց «հայկական պետության շահերը ռուսական շահերի մեջ տեղավորելու համար», ապա խորհրդային պատմագրության ներկայացուցիչները համարում են, որ Հայաստանի առաջին հանրապետության արտաքին քաղաքական գլխավոր սայթաքումը դեռևս 1920թ. մայիսին էր, երբ պաշտոնական Երևանը հրաժարվեց խորհրդայնացվել և հույսը դրեց Անտանտի դաշնակից պետությունների դիվանագիտական խոստումների վրա: 105 տարի անց ՀՀ կանգնած է դիվանագիտական երկընտրանքի առաջ և ցանկացած չհաշվարկված քայլ կամ կողմնորոշում կարող է ճակատագրական լինել հայ ժողովրդի և հայկական պետականության ինքնիշխանության համար։ Իսկ ի՞նչ է եղել 105 տարի առաջ։
1920թ. սեպտեմբերի 28-ին սկսված (գրեթե նույն օրը, ինչ Արցախի 44-օրյա պատերազմը) ռուս և հայ բոլշևիկների, նույն տարվա ապրիլից բոլշևիկյան դարձած Ադրբեջանի ու քեմալական Թուրքիայի համատեղ հարվածների տակ, հայկական բանակը պարտություն կրեց Թուրքիայի հետ պատերազմում: Չնայած հայկական բանակը մարտնչում էր չորս ուժերի դեմ, սակայն պարտության պատճառները միայն ռազմական-ռազմավարական և մարտավարական չեն: Տարածքային կորուստների, գաղթականության և բարոյալքված զորամասերի առկայության, տնտեսական ու ֆինանսական ծանր վիճակի հետևանքով երկիրը կանգնեց նաև քաղաքական աղետի առաջ: Իրավիճակը հրամայաբար թելադրում էր պատերազմում պարտված կառավարության հրաժարականը՝ անկախ պարտության պատճառներից, և քաղաքական նոր ուժերի կողմից երկրի ապագայի համար պատասխանատվության ստանձնում: Հետևաբար, նոյեմբերի 23-ին Հ. Օհանջանյանի կառավարությունը հրաժարական տվեց, և նրան փոխարինեց Ս. Վրացյանի «ռուսամետ» կառավարությունը, որը գոյատևեց ընդամենը 10 օր։ Բոլշևիզմի ահագնացող վտանգը հաշվի առնելով՝ թուրքական զորքերի առաջխաղացումը կանգնեցնելու և երկիրը փրկելու նպատակով, Ս․Վրացյանի կառավարությունը սկսեց բանակցություններ Խորհրդային Ռուսաստանի և քեմալական Թուրքիայի հետ:
1920թ. նոյեմբերի 25-ին Ալեքսանդրապոլում բանակցություններ սկսվեցին Թուրքիայի հետ: Հայկական կողմը չցանկացավ թուրքերի հետ անմիջապես բանակցություններ վարել և որպես միջնորդ՝ առաջարկեցին վրացիներին (եթե հայկական կողմը ցանկանար իրական բանակցություններ վարել թուրքերի հետ, ինչպես փորձում են պնդել շատերը, ինչու՞ դիմեցին վրացական միջնորդությանը՝ անմիջականի փոխարեն): Սակայն թուրքերը վճռաբար մերժեցին Մդիվանու միջնորդական մասնակցությունը՝ կտրուկ պահանջելով, որ բանակցություններն ընթանան դեմ առ դեմ, միայն հայերի և թուրքերի միջև: Ստեղծված վիճակում այլընտրանք չկար և հայկական կողմը ստիպված էր համաձայնվել Թուրքիայի առաջարկ-պահանջին: Չնայած Ալեքսանդրապոլում սկսված բանակցություններին՝ գործունեության առանցքը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումն էր: Ռուսաստանը հստակ խնդիր դրեց՝
ա․ Հայաստանի խորհրդայնացումը,
բ․ Կարմիր բանակի երկու գնդի Հայաստան մտցնելու հարցը:
Բոլշեվիկյան Ռուսաստանը բանակցություններին հայտագրել էր հայազգի Բ. Լեգրանին, որը Երևանում բանակցում էր ՀՀ 4-րդ և վերջին վարչապետ Ս. Վրացյանի հետ: Ընթացող բանակցություններում ակնհայտ դարձավ, որ նույնիսկ Հայաստանի սոցիալիստական ռուսամետ կառավարությունը չի կարող դառնալ սոցիալիստական Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակիցը և ապահովել ՀՀ անկախության պահպանումը: Բ. Լեգրանը պահանջում էր մեկընդմիշտ հրաժարվել Սևրի պայմանագրից և հույսեր կապել միայն Խորհրդային Ռուսաստանի հետ: Շատ ծանր վիճակ էր, որովհետև Բ. Լեգրանը առաջարկում էր նաև թույլ տալ Հայաստանի երկաթուղիներով խորհրդային զորքեր ու զինամթերք փոխադրել Թուրքիա, հարևան պետությունների հետ սահմանային վեճերի լուծման հարցը հանձնել Ռուսաստանի իրավարարությանը, Ալեքսանդրապոլից հետ կանչել թուրքերի հետ բանակցող Ա․ Խատիսյանի պատվիրակությանը և ռուսական զորք մտցնել Հայաստան: ՀՀ կառավարությունը վճռականորեն մերժեց առաջին պահանջը՝ համաձայնվելով մյուսների հետ։ Բանակցությունների ընթացքում կազմվեց 17 հոդվածներից բաղկացած պայմանագրի նախագիծ։ Հայկական կողմն այդ ամենի դիմաց պահանջում էր երաշխիքներ, սակայն զարմանալին այն էր, որ նույնիսկ այդ ամենի դիմաց Բ․Լեգրանը որևէ երաշխիք չէր տալիս, որ նման քայլի դեպքում թուրքերը հաշվի կնստեն ռուսների հետ և Ալեքսանդրապոլից չեն շարժվի դեպի Երևան ու չեն գրավի երկրի այլ տարածքներ: Իրավիճակը Հայաստանի կառավարությանը հարկադրեց շարունակել բանակցություններն Ալեքսանդրապոլում՝ փորձելով կանգնեցնել թուրքերի առաջխաղացումը: Թուրքերն էլ իրենց հերթին լավ հասկանալով իրավիճակը, խիստ անզիջող կեցվածք ընդունեցին և խոսում էին վերջնագրերի լեզվով: Հայաստանի արևմուտքում ունենալով այս պատկերը՝ Արևելքում էլ Ռուսաստանն անցավ բացահայտ դիվանագիտական ճնշման՝ խոսելով դարձյալ վերջնագրերի տեսքով: Քաղաքական իրավիճակն առանձնապես անտանելի դարձավ, երբ նոյեմբերի 29-ին Լեգրանը վերջնագիր ներկայացրեց Հայաստանին, որում հայտարարեց, որ Ռուսաստանի Կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական Կոմիտեն որոշել է Հայաստանում հաստատել խորհրդային կարգեր, և ներկայացրեց գրավոր պահանջ:
Մինչև այդ պահանջը բոլշևիկյան Ռուսաստանը նախապատրաստվել էր, և նոյեմբերի կեսերին հայ բոլշևիկներից Բաքվում ստեղծել էր Հայաստանի ՀեղԿոմ (Հեղափոխական կոմիտե)՝ Սարգիս Կասյանի գլխավորությամբ, որը գնդակահարվեց 1937թ. իր իսկ կուսակցության՝ բոլշևիկների կողմից: Բաքվում ստեղծված Հեղկոմի գլխավորությամբ նոյեմբերի 29-ին հայ բոլշևիկները Կարմիր բանակի մի զորամասի ուղեկցությամբ արևելքից հարձակվեցին Հայաստանի վրա և Ադրբեջանից մտան Իջևան գյուղ, որտեղ նույն օրը հրապարակած հռչակագրով տեղի չունեցած բանվորագյուղացիական ապստամբության անունից հայտարարվեց, որ «Դաշնակցականների կառավարությունը» տապալված է, և Հայաստանը հռչակեց Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետություն: Հաջորդ օրը Ադրբեջանի բոլշևիկյան հեղկոմը Ն․ Նարիմանովի գլխավորությամբ հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ պաշտպանելով Խորհրդային Հայաստանին, միաժամանակ հայտարարելով, որ հօգուտ Խորհրդային Հայաստանի՝ հրաժարվում է Զանգեզուրի, Լեռնային Ղարաբաղի և Նախիջևանի նկատմամբ ունեցած հավակնություններից:
Հայտնվելով մի կողմից՝ թուրքական բացահայտ ռազմական ճնշման, մյուս կողմից՝ խորհրդայնացման անխուսափելիության առաջ՝ Հայաստանի կառավարությունը ստեղծված իրավիճակում պետք էր կողմնորոշվեր կամ դեպի Ռուսաստան կամ դեպի Թուրքիա։ Գերապատվությունը տրվեց Ռուսաստանին և որոշվեց ընդունել ռուսական առաջարկը, ու մինչև ռուսների Երևան հասնելը՝ թուրքերի առաջխաղացումը Ալեքսադրապոլից կանգնեցնելու նպատակով, հայկական պավիրակությունը Խատիսյանի գլխավորությամբ սկսեց հաշտության բանակցությունները Հայաստանի և Թուրքիայի միջև՝ ժամանակ շահելու առումով:
Նոյեմբերի 30-ին Լեգրանի և Հայաստանի կառավարության ռուսամետ կողմնորոշում ունեցող դաշնակցական ներկայացուցիչներ Դրոյի ու Հ. Տերտերյանի միջև Երևանում սկսած բանակցությունները ավարտվեցին դեկտեմբերի 2-ին ժամը 12-ին 17 հոդվածից բաղկացած համաձայնագրի ստորագրմամբ: Ըստ համաձայնագրի հիմնական կետերի՝
● Հայաստանը հռչակվում էր անկախ Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետություն:
● Խորհրդային Ռուսաստանը Խորհրդային Հայաստանի անվիճելի տարածքներ էր ճանաչում Երևանի նահանգն ամբողջությամբ, Կարսի նահանգի մի մասը, Զանգեզուրը, Ղազախի գավառի մի մասը և Թիֆլիսի նահանգի այն տարածքները, որոնք 1920թ. սեպտեմբերի 28-ին գտնվում էին Հայաստանի կազմում:
● Համաձայնագրով նաև նախատեսվում էր սահմանը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, որը պետք էր որոշվեր նրանց ներկայացուցիչների կոնֆերանսում՝ ՌԽՖՍՀ ներկայացուցչի մասնակցությամբ։ Համաձայնության չգալու դեպքում հարցը լուծվելու էր հանրաքվեի միջոցով։
● Ռուսաստանը պարտավորվում էր ռազմական ուժեր կենտրոնացնել ՀՍԽՀ-ի պաշտպանության համար:
● Խորհրդային կողմը պարտավորվում էր նախկին գործունեության համար պատասխանատվության չենթարկել հայկական բանակի հրամանատարական կազմին, նաև չհալածել Դաշնակցության և սոցիալիստական մյուս կուսակցությունների անդամներին (ԷՍԷՌ, սոցիալ-դեմոկրատներ և այլն):
● ՀեղԿոմի կազմի մեջ պետք է մտնեն 5 բոլշևիկ և 2 ձախ դաշնակցական:
Մինչև ՀեղԿոմի ժամանումը Երևան (Իջևանից Երևան հասավ դեկտեմբերի 4-ին, քանի որ ՀՀ կառավարությունը դիմադրություն ցույց չտվեց) իշխանությունը անցնում էր Կարմիր բանակի հրամանատարությանը՝ Դրոյի գլխավորությամբ: Նրան կից ՌԽՖՍՀ կոմիսար նշանակվեց Օ. Սիլինը:
Այսպիսով, Հայաստանի խաղաղ խորհրդայնացումն արդյունք էր ոչ թե բանվորագյուղացիական ապստամբության, այլ ՀՀ իշխանության կողմից պայմանավորվածության՝ քաղաքացիական պատերազմից խուսափելու համար։ Կնքվեց պայմանագիր, և Հայաստանի կառավարությունը խաղաղ ձևով իշխանությունը զիջեց բոլշևիկներին: Սակայն պայմանագրի «թանաքը դեռ չչորացած» բոլշևիկներն այն խախտեցին։ Ժամանելով Երևան՝ ՀեղԿոմը չհամաձայնվեց ՌՀԿ կազմում ձախ դաշնակցականների ներկայացուցիչներ ունենալու հետ։ Շուտով սկսվեցին նաև բռնությունները հայկական բանակի նախկին սպաների նկատմամբ։

105 лет назад, 2 декабря 1920 года, в Ереване и Александрополе (Гюмри) с разницей в несколько часов были подписаны два судьбоносных договора, определивших политическую судьбу армянского народа и его нового независимого государства. Это армяно-российский договор в Ереване и армяно-турецкий договор в Александрополе 3 декабря, подписанные в самый сложный период политического заката провозглашенной в 1918 году Демократической Республики Армения. Примечательно, что вокруг критики положений Александропольского договора сложился консенсус как среди сторонников протурецких исторических тезисов, так и среди представителей советской историографической мысли. Если аргументация представителей первой группы заключается в том, что Первая Республика Армения была уничтожена «ради того, чтобы интересы армянского государства были включены в интересы России», то представители советской историографии считают, что главная внешнеполитическая ошибка Первой Республики Армения была допущена ещё в мае 1920 года, когда официальный Ереван отказался от советизации и уповал на дипломатические обещания союзников по Антанте. 105 лет спустя Республика Армения столкнулась с дипломатической дилеммой, и любой необдуманный шаг или позиция могут оказаться фатальными для суверенитета армянского народа и армянской государственности. А что же произошло 105 лет назад?
Начиная с 28 сентября 1920 года (почти в тот же день, когда началась 44-дневная война в Арцахе), под совместными ударами русских и армянских большевиков, Азербайджана, ставшего большевистским с апреля того же года, и кемалистской Турции, армянская армия потерпела поражение в войне с Турцией. Хотя армянская армия сражалась против четырёх держав, причины поражения были не только военно-стратегическими и тактическими. В результате территориальных потерь, эмиграции и наличия деморализованных воинских частей, а также тяжёлого экономико-финансового положения страна столкнулась и с политической катастрофой. Обстановка настоятельно требовала отставки потерпевшего поражение правительства, независимо от причин поражения, и принятия ответственности за будущее страны новыми политическими силами. Поэтому 23 ноября правительство О. Оганджаняна подало в отставку, и ему на смену пришло «пророссийское» правительство С. Врацяна, просуществовавшее всего 10 дней. Учитывая растущую угрозу большевизма, чтобы остановить продвижение турецких войск и спасти страну, правительство С. Врацяна начало переговоры с Советской Россией и кемалистской Турцией.
25 ноября 1920 года в Александрополе начались переговоры с Турцией. Армянская сторона не хотела вести переговоры с турками напрямую и предложила грузин в качестве посредников (если армянская сторона хотела вести реальные переговоры с турками, как пытаются утверждать многие, почему они прибегли к посредничеству Грузии вместо прямых переговоров?). Однако турки решительно отвергли посредническое участие Мдивани, резко потребовав, чтобы переговоры проходили лицом к лицу, только между армянами и турками. В сложившейся ситуации альтернативы не было, и армянская сторона была вынуждена согласиться на предложение и требование Турции. Несмотря на начавшиеся в Александрополе переговоры, осью их действий стала нормализация отношений с Россией. Россия поставила чёткую задачу:
а. Советизация Армении,
б. Вопрос ввода в Армению двух полков Красной Армии.
Большевистская Россия привлекла к переговорам армянина Б. Леграна, который вёл в Ереване переговоры с четвёртым и последним премьер-министром Республики Армения С. Врацяном. В ходе переговоров стало очевидно, что даже социалистическое пророссийское правительство Армении не сможет стать стратегическим союзником социалистической России и обеспечить сохранение независимости Республики Армения. Б. Легран потребовал окончательно отказаться от Севрского договора и возлагать надежды только на Советскую Россию. Ситуация была крайне сложной, поскольку Б. Легран также предлагал разрешить переброску советских войск и боеприпасов в Турцию по армянским железным дорогам, передать вопрос о разрешении пограничных споров с соседними государствами на российский арбитраж, отозвать из Александрополя делегацию А. Хатисяна, ведущую переговоры с турками, и ввести российские войска в Армению. Правительство РА решительно отвергло первое требование, согласившись с остальными. В ходе переговоров был составлен проект договора из 17 статей. Армянская сторона потребовала гарантий в обмен на всё это, но удивительным было то, что даже в обмен на всё это Б. Легран не дал никаких гарантий, что в случае такого шага турки будут считаться с русскими и не перейдут из Александрополя в Ереван, а также не займут другие территории страны. Ситуация вынудила армянское правительство продолжить переговоры в Александрополе, пытаясь остановить продвижение турок. Турки, в свою очередь, хорошо понимая ситуацию, заняли крайне бескомпромиссную позицию и говорили языком ультиматумов. Имея такую ​​картину на западе Армении, Россия также прибегла к открытому дипломатическому давлению на востоке, снова выступая в форме ультиматумов. Политическая ситуация стала особенно невыносимой, когда 29 ноября Легран предъявил Армении ультиматум, в котором объявил о решении Центрального Комитета Российской Коммунистической партии установить в Армении советскую власть, и представил письменное требование.
До этого требования большевистская Россия подготовила, а в середине ноября армянские большевики создали в Баку Армянский революционный комитет (РВК) во главе с Саргисом Касьяном, расстрелянным в 1937 году своей партией – большевиками. 29 ноября под руководством созданного в Баку Революционного комитета армянские большевики в сопровождении отряда Красной Армии напали на Армению с востока и вошли с территории Азербайджана в село Иджеван, где в опубликованной в тот же день декларации от имени восставших рабочих и крестьян было объявлено о свержении «правительства Дашнакцутюн» и провозглашении Армении Советской Социалистической Республикой. На следующий день Революционный комитет большевиков Азербайджана во главе с Н. Наримановым выступил с заявлением в защиту Советской Армении, одновременно заявив, что в пользу Советской Армении он отказывается от претензий на Зангезур, Нагорный Карабах и Нахиджеван.
Столкнувшись с открытым турецким военным давлением, с одной стороны, и неизбежностью советизации, с другой, армянское правительство в сложившейся ситуации было вынуждено ориентироваться либо на Россию, либо на Турцию. Предпочтение было отдано России, и было решено принять российское предложение. До того, как русские дойдут до Еревана, чтобы остановить турецкое наступление из Александрополя, армянская делегация во главе с Хатисяном, чтобы выиграть время, начала мирные переговоры между Арменией и Турцией.
Переговоры, начавшиеся 30 ноября между Леграном и пророссийски настроенными представителями армянского правительства от партии «Дашнакцутюн» Дро и Г. Тертерянами, завершились 2 декабря в 12:00 в Ереване подписанием соглашения из 17 статей. Основные положения соглашения:
• Армения была провозглашена независимой Советской Социалистической Республикой.
• Советская Россия признала всю Ереванскую губернию, часть Карской губернии, Зангезурскую губернию, часть Газахской губернии и те территории Тифлисской губернии, которые входили в состав Армении по состоянию на 28 сентября 1920 года, бесспорными территориями Советской Армении.
• Соглашение также предусматривало границу между Арменией и Азербайджаном, которая должна была быть определена на конференции их представителей с участием представителя РСФСР. В случае недостижения соглашения вопрос должен был решаться путем референдума.
• Россия обязывалась сосредоточить военные силы для обороны АССР.
• Советская сторона обязывалась не привлекать командный состав армянской армии к ответственности за прошлые действия и не преследовать членов «Дашнакцутюн» и других социалистических партий (ЭСР, социал-демократов и т. д.).
• В состав Комитета Красной Армии должны были войти 5 большевиков и 2 левых дашнака.
Ещё до прибытия в Ереван Комитета Красной Армии (он прибыл из Иджевана в Ереван 4 декабря, поскольку армянское правительство не оказало сопротивления) власть была передана командованию Красной Армии во главе с Дро. При нём комиссаром РСФСР был назначен О. Силин.
Таким образом, мирная советизация Армении стала результатом не восстания рабочих и крестьян, а соглашения правительства Армении об избежании гражданской войны. Соглашение было подписано, и правительство Армении мирно уступило власть большевикам. Однако, прежде чем «высохли чернила» на соглашении, большевики его нарушили. Прибыв в Ереван, Комитет Красной Армии не согласился на включение представителей левых дашнаков в состав АРК. Вскоре начались и репрессии против бывших офицеров армянской армии.