44-օրյա պատերազմի հերոս Աշոտ Մաթևոսյանի անունով դասարան՝ իր զավակների դպրոցում
Հերոսների անունը կրող դասասենյակներում արժեքներ պետք է  ստեղծվեն, որոնք սերունդներին կսովորեցնեն երկիրը տանել  ոչ թե կործանման, այլ վերելքի ճանապարհով. Genesis Armenia ուղեղային կենտրոն-հիմնադրամը Երևանի Աշոտ Նավասարդյանի անվան 196 հիմնական դպրոցում բացեց ինտերակտիվ դասարան։
Դասասենյակը  44-օրյա պատերազմում զոհված Աշոտ Մաթևոսյանի անունն է կրելու։ Նրա երեք երեխաները սովորում են հենց այդ դպրոցում։
«Պետք է աշխատել բոլոր ճակատներում, բայց սկսել՝ դպրոցից. ունենալ կրթված, դաստիարակված, արժեքներ ունեցող դպրոց և աշակերտներ»,-նշեց Genesis Armenia-ի հիմնադիր-տնօրեն Աբրահամ Գասպարյանը։
Գասպարյանի խոսքով՝ երկրում ստեղծված այս վճռորոշ փուլում պատահական չէր այս դասասենյակի բացումը և այն էլ Աշոտի տարեդարձի օրը. հերոսը ծնունդով Տավուշից է, որի ճակատագիրն է որոշվում այսօր:
Բացման արարողությանը ներկա էին նաև Աշոտ Մաթևոսյանի ծնողները, երեխաները, կինը, որոնք տարբեր պատմություններ էին հիշում ու պատմում հերոս տղայի մասին:
Դասարանը համալրված է 12 համակարգչով, 12 նոթբուքով, սմարթ գրատախտակով և տպիչ սարքով: «Ինտերակտիվ դասարանի շնորհիվ աշակերտներն արդեն ունեն հնարավորություն՝ դասապրոցեսն անցկացնել ավելի հետաքրքիր, արդյունավետ ու մատչելի»,- ասաց դպրոցիտնօրեն Անուշ Նավասարդյանը:
Դասասենյակը նախատեսված է բոլոր դասարանների համար։
Նախաձեռնությունը կյանքի է կոչվել Genesis Armenia-ի և Oնտարիոյի հայկական միացյալ մարմնի անդամ Խորեն Մարդոյանի հաջակցությամբ։

Класс, названный в честь героя 44-дневной войны Ашота Матевосяна, в школе его детей
В классах, носящих имена героев, должны формироваться ценности, которые научат поколения вести страну не по пути разрушения, а по пути развития и подъёма. аналитический центр-фонд Genesis Armenia открыл интерактивный класс в основной школе №196 в Ереване, носящей имя Ашота Навасардяна.
Класс будет носить имя Ашота Матевосяна, погибшего в 44-дневной войне. Его трое детей учатся именно в этой школе.
«Необходимо работать на всех фронтах, но начинать — со школы: иметь образованную, воспитанную школу и учеников, обладающих ценностями», — отметил основатель-директор Genesis Armenia Абраам Гаспарян.
По словам Гаспаряна, открытие этого класса в столь решающий для страны период не было случайным, тем более в день рождения Ашота. Герой был родом из Тавуша, и судьба этого региона сегодня также решается.
В церемонии открытия также приняли участие родители Ашота Матевосяна, его дети и жена, которые вспоминали и рассказывали различные истории о герое.
Класс оснащён 12 компьютерами, 12 ноутбуками, смарт-доской и принтером. «Благодаря интерактивному классу у учеников появилась возможность сделать учебный процесс более интересным, эффективным и доступным», — сказала директор школы Ануш Навасардян.
Класс предназначен для всех учеников школы.
Инициатива реализована при поддержке Genesis Armenia и члена Объединенного Армянского Совета Онтарио Хорена Мардояна.