ՆԱՏՕ-ի «անհնազանդ» դաշնակիցը․ ինչո՞ւ է Թուրքիան մշտական գլխացավ դաշինքի համար
Հետազոտական շարքի առաջին մասը կարող եք կարդալ հետևյալ հղումով՝ Երկակի խաղ․ ինչպե՞ս է Թուրքիան շահում Իրանի շուրջ ճգնաժամից:
Չնայած Թուրքիան շարունակում է մնալ Արևմուտքի և ՆԱՏՕ-ի առանցքային դաշնակիցներից մեկը, դաշինքի և Անկարայի հարաբերություններում առկա են մի շարք խորքային հակասություններ ու ռազմավարական տարաձայնություններ, որոնք պարբերաբար լարվածության պատճառ են դառնում։
Դրանցից առանձնացնենք մի քանիսը։
Հիմնական խնդիրներից մեկը ՆԱՏՕ-Թուրքիա-Ռուսաստան հարաբերությունների հարթությունն է։
Խնդիրն այն է, որ Թուրքիան, լինելով ՆԱՏՕ-ի անդամ, տարբեր ուղղություններով համագործակցում է Ռուսաստանի հետ՝ ներառյալ էներգետիկայի, առևտրի, նավաշինության, տուրիզմի բնագավառներում, իսկ ռազմական ոլորտում ուշագրավ է S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերի գնումը։
Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի առաջին անդամ պետությունն է, որը զենք է գնում ոչ ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունից, ընդ որում ՆԱՏՕ-ի կանոնադրությամբ նման գործարքներն արգելված են, քանի որ կարող են վտանգել ՆԱՏՕ-ի միասնական պաշտպանական համակարգը։
Որպես պատասխան, Թուրքիային դուրս թողեցին F-35 ծրագրից։ ԱՄՆ-ն և դաշինքը որոշեցին, որ Թուրքիան չի կարող միաժամանակ ունենալ և՛ S-400,  և՛ մասնակցել F-35 ծրագրին։ Արդյունքում, Թուրքիան չստացավ նախօրոք պատվիրած ինքնաթիռները։ Երկրորդ. ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ կիրառեց Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության և որոշ պաշտոնյաների նկատմամբ։ Երրորդ. հարց առաջացավ՝ Թուրքիան լրիվ հավատարի՞մ է արդյոք դաշինքի ռազմավարական գծին։
ՆԱՏՕ-ի և Թուրքիայի միջև որոշ լարվածություն առաջացավ  նաև Ուկրանիայի հարցում մի քանի առանցքային հարցերի պատճառներով, երբ Թուրքիան «երկակի» մոտեցում ցուցաբերեց։ Ճիշտ է,  Թուրքիան աջակցեց Ուկրաինային և այդ գործողությունները համընկան ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշմանը, նաև մատակարարեց Bayraktar TB2 անօդաչու սարքեր, բայց չմիացավ Արևմուտքի պատժամիջոցներին Ռուսաստանի դեմ։
ՆԱՏՕ-ի և Թուրքիայի հարաբերություններում լարվածություն առաջացավ նաև Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի հարցում, երբ որոշվեց այս երկրները ընդգրկել ՆԱՏՕ, սակայն Թուրքիան արգելափակեց գործընթացը՝ պահանջելով կոշտ քայլեր Շվեդիայում և Ֆինլանդիայում քրդական կառույցների դեմ և քուրդ որոշ անձերի հանձնում Անկարային։ Սա ընկալվեց որպես ներքին օրակարգը դաշինքի վրա պարտադրելու փորձ, չնայած Թուրքիան փորձում էր խնդիրը ներկայացնել որպես «անվտանգության մտահոգությունների լուծում»։
Փաստորեն, Թուրքիան ձգձգեց ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման գործընթացը և այն կատարվեց միայն, երբ իրականացվեցին Թուրքիայի որոշակի պահանջները, մասնավորապես, ավելի կոշտ մոտեցում ցուցաբերել PKK-ի նկատմամբ, սահմանափակել նրա հետ կապ ունեցող շրջանակների գործունեությունը և քննարկել որոշ անձանց արտահանձնումը Թուրքիայի պահանջով։
Եռակողմ հուշագրով ՆԱՏՕ-ն, Շվեդիան, Ֆինլանդիան ընդունեցին, որ Թուրքիան ունի լեգիտիմ անվտանգության խնդիրներ, և դրանք պետք է հաշվի առնվեն դաշինքի ներսում։ Այսինքն, ՆԱՏՕ-ն ստացավ նոր անդամներ, իսկ Թուրքիան լուծեց կոնկրետ քաղաքական և ռազմավարական հարցեր։
Ժամանակ առ ժամանակ խնդրահարույց հարցեր են առաջանում նաև ՆԱՏՕ-ի երկու անդամ պետությունների՝  Թուրքիայի և Հունաստանի միջև, առանձնապես Կիպրոսի հարցով, չնայած այդ հակադրությունը գալիս է պատմականորեն։ Այդ հարաբերությունները նույնիսկ երբեմն այնքան են սրվում, որ դաշինքի մեջ լարվածություն են ստեղծում։ Այդ լարվածությունը հիմնականում առաջանում են հետևյալ խնդիրների շուրջ․
• տարածքային վեճեր Էգեյան ծովում, մասնավորապես մի շարք կղզիների ծովային գոտիների շուրջ, օդային տարածքների վերահսկման, բացառիկ տնտեսական գոտիների հարցերով։ Թուրքական և հունական ռազմական ինքնաթիռները հաճախ միմյանց օդային տարածք են մտնում, ինչը մի քանի անգամ գրեթե բախման է հասցրել իրավիճակը։
• Պրոբլեմներ առաջացան նաև էներգետիկ ռեսուրսների պատճառով։ Արևելյան Միջերկրականում հայտնաբերվեցին գազային պաշարներ, որոնք նոր լարվածություններ առաջացրին։ Բանն այն է, որ Հունաստանը և Կիպրոսը համագործակցում են եվրոպական և իսրայելական կողմերի հետ, իսկ Թուրքիան փորձում է ինքնուրույն որոնումներ իրականացնել և վիճարկում է այդ նախագծերը։
• Հունաստանը նաև զինում է որոշ կղզիներ, իսկ Թուրքիան դա դիտում է որպես սպառնալիք, Հունաստանը՝ որպես ինքնապաշտպանություն։
Արդյունքում ՆԱՏՕ-ն փորձում է կանխել բախումները և պահել «կառավարվող լարվածությունը»։ Այսպիսով, Թուրքիա-Հունաստան հակասությունները ՆԱՏՕ-ի ներսում «ներքին ճեղքվածք» են, որոնք մշտապես ներքին խոչընդոտներ են ստեղծում դաշինքի միասնականության համար։
ՆԱՏՕ-ի և Թուրքիայի միջև որոշ հակասություններ կան նաև Սիրիայում ու Իրաքում, հիմնականում հետևյալ հարցերի շուրջ․
• քրդական ուժերի հարցում, որն ամենախոր հակասությունն է։ Սիրիայում ԱՄՆ-ն աջակցում է  քրդական ուժերին, իսկ Թուրքիան դրանք դիտարկում է որպես սպառնալիք և տեռորիստակաան կազմակերպություններ,
• Թուրքիան մի քանի ռազմական գործողություն է իրականացրել Սիրիայի հյուսիսում քրդական ուժերին «ետ մղելու» համար և «անվտանգության գոտի» ստեղծելու նպատակով, բայց ՆԱՏՕ-ի շատ երկրներ դա քննադատեցին՝ որակելով դա որպես Սիրիայի ինքնիշխանության խախտում,
• Խնդիր կա նաև Իրաքում Թուրքիայի գործունեության շուրջ։ Թուրքիան պարբերաբար ռազմական գործողություններ էր իրականացում Հյուսիսային Իրաքում՝ նպատակ ունենալով հարվածել  PKK-ի բազաներին, սակայն Իրաքի կառավարությունը դա համարում է իր տարածքային ամբողջականության խախտում, դաշինքը չի աջակցում այս գործողություններին, բայց նաև բացահայտ չի հակադրվում,
• Թուրքիան Սիրիայում համագործակցում է նաև Ռուսաստանի հետ։
Այսպիսով, Սիրիայում և Իրաքում հիմնական հակասությունը հետևյալն է՝  ՆԱՏՕ-ի առաջնահերթությունը ահաբեկչության դեմ պայքարն է, իսկ Թուրքիայինը՝ քրդական զինված ուժերի չեզոքացումը։
ՆԱՏՕ-ն Թուրքիայի հետ լարվածություն ունի նաև ՀԱՄԱՍ-ի հետ հարաբերություններում, որին կանդրադառնանք հաջորդիվ։

«Непокорный» союзник НАТО: почему Турция — постоянная головная боль для альянса
Первую часть исследовательской серии можно прочитать по следующей ссылке: «Двойная игра: как Турция выигрывает от кризиса вокруг Ирана».
Хотя Турция остается одним из ключевых союзников Запада и НАТО, в отношениях между альянсом и Анкарой существует ряд глубоких противоречий и стратегических разногласий, которые периодически становятся причиной напряженности.
Давайте выделим некоторые из них.
Одна из главных проблем — уровень отношений НАТО-Турция-Россия…
Проблема в том, что Турция, будучи членом НАТО, сотрудничает с Россией в различных направлениях, включая энергетику, торговлю, судостроение, туризм, а в военной сфере следует отметить закупку зенитно-ракетных комплексов С-400.
Турция — первое государство-член НАТО, закупившее оружие у государства, не являющегося членом НАТО, и такие сделки запрещены уставом НАТО, поскольку они могут поставить под угрозу единую систему обороны НАТО.
В ответ Турция была исключена из программы F-35. США и альянс решили, что Турция не может одновременно иметь комплексы С-400 и участвовать в программе F-35. В результате Турция не получила ранее заказанные самолеты. Во-вторых, США ввели санкции против турецкой оборонной промышленности и некоторых чиновников. В-третьих, возник вопрос о том, насколько Турция привержена стратегической линии альянса.
Некоторая напряженность также возникла между НАТО и Турцией по ряду ключевых вопросов в украинском вопросе, когда Турция заняла «двойную» позицию. Действительно, Турция поддерживала Украину, и эти действия совпадали с позицией НАТО, а также поставляла беспилотники Bayraktar TB2, но не присоединилась к западным санкциям против России.
Напряженность также возникла в отношениях НАТО-Турция по поводу Швеции и Финляндии, когда было принято решение о включении этих стран в НАТО, но Турция заблокировала этот процесс, потребовав жестких мер против курдских структур в Швеции и Финляндии и экстрадиции некоторых курдских лиц в Анкару. Это было воспринято как попытка навязать альянсу свою внутреннюю повестку дня, хотя Турция и пыталась представить этот вопрос как «решение проблем безопасности».
На самом деле Турция затянула процесс расширения НАТО, и он был завершен только после выполнения определенных турецких требований, в частности, более жесткого подхода к РПК, ограничения деятельности связанных с ней кругов и обсуждения экстрадиции некоторых лиц по просьбе Турции.
В трехстороннем меморандуме НАТО, Швеция и Финляндия признали, что у Турции есть законные опасения в отношении безопасности и что их следует учитывать в рамках альянса. Другими словами, НАТО пополнилось новыми членами, а Турция решила конкретные политические и стратегические вопросы.
Время от времени возникают проблемные вопросы и между двумя государствами-членами НАТО, Турцией и Грецией, особенно по вопросу Кипра, хотя это противостояние имеет исторический характер. Эти отношения порой становятся настолько напряженными, что создают напряженность внутри альянса. Эта напряженность в основном возникает вокруг следующих вопросов:
• Территориальные споры в Эгейском море, в частности, по поводу морских зон ряда островов, контроля воздушного пространства и исключительных экономических зон. Турецкие и греческие военные самолеты часто заходят в воздушное пространство друг друга, что несколько раз едва не приводило к столкновению.
• Также возникли проблемы с энергетическими ресурсами. В Восточном Средиземноморье были обнаружены запасы газа, что вызвало новую напряженность. Дело в том, что Греция и Кипр сотрудничают с европейскими и израильскими сторонами, в то время как Турция пытается проводить независимую разведку и оспаривает эти проекты.
• Греция также вооружает некоторые острова, что Турция рассматривает как угрозу, а Грецию — как средство самообороны.
В результате НАТО пытается предотвратить столкновения и поддерживать «управляемую напряженность». Таким образом, противоречия между Турцией и Грецией представляют собой «внутренний раскол» внутри НАТО, который постоянно создает внутренние препятствия для единства альянса.
Между НАТО и Турцией в Сирии и Ираке также существуют некоторые противоречия, главным образом по следующим вопросам:
• По вопросу курдских сил, что является самым глубоким противоречием. В Сирии США поддерживают курдские силы, в то время как Турция рассматривает их как угрозу и террористическую организацию;
• Турция провела несколько военных операций на севере Сирии с целью «оттеснить» курдские силы и создать «зону безопасности», но многие страны НАТО раскритиковали это как нарушение суверенитета Сирии;
• Существует также проблема с деятельностью Турции в Ираке. Турция периодически проводит военные операции на севере Ирака с целью нанесения ударов по базам РПК, но иракское правительство считает это нарушением своей территориальной целостности, альянс не поддерживает эти операции, но и не выступает против них открыто;
• Турция также сотрудничает с Россией в Сирии.
Таким образом, главное противоречие в Сирии и Ираке заключается в следующем: приоритетом НАТО является борьба с терроризмом, в то время как приоритетом Турции является нейтрализация курдских вооруженных сил.